Kto sú Gorali? Hrdí ľudia hôr s jedinečnou kultúrou

sú horskí obyvatelia karpatského oblúka, ktorí obývajú územia severného Slovenska, južného Poľska, časti Ukrajiny a Rumunska. Ich meno pochádza zo slova góra – hora – čo dokonale vystihuje ich spôsob života a vzťah k prírode.

Typickým znakom Goralov je hlboká úcta k tradíciám, svojský jazyk, bohatý folklór, pastierske zvyky a ľudová architektúra. Odev, výšivky, kroje, hudba a spev majú špecifický rukopis – niekedy drsný, inokedy hravý, ale vždy úprimný a silne spätý s prírodným cyklom a dedičstvom predkov.

Ždiar – srdce goralskej kultúry na Slovensku

Jedným z najautentickejších goralských centier na Slovensku je obec Ždiar. Tunajší Gorali si dodnes zachovávajú svoje zvyky a folklór – v reči, speve, krojoch aj každodennom živote. Ždiarsky kroj patrí k najkrajším na Slovensku a je obdivovaný pre farebnú výšivku, biele plátenné základy a charakteristické detaily, ktoré prezrádzajú pôvod nositeľa.

Obľúbeným miestom na spoznávanie goralskej kultúry je Ždiarsky dom, živé múzeum tradičného života, ako aj folklórne podujatia ako Goralské folklórne slávnosti. Tu si môžete vypočuť pôvodné piesne, pozrieť si tance, vyskúšať tradičné remeslá a ochutnať domáce špeciality goralskej kuchyne.

Goralská chuť – jedlo s vôňou hôr

Goralská kultúra je úzko spätá aj s jedlom – jednoduchým, sýtym a poctivým. Medzi tradičné jedlá, ktoré si môžete v Ždiari vychutnať, patrí aj ždiarsky moskoľ – pečená zemiaková placka z varených zemiakov, podávaná s pravou ovčou bryndzou a chrumkavou slaninou. Ide o jedlo, ktoré vzniklo z dostupných surovín, no dodnes chutí ako domov.

Prečo sú Gorali výnimoční?

Gorali sú ľudia s hlbokým vzťahom k pôde, horám a vlastným koreňom. Hoci sa modernizujú, svoju identitu si hrdo chránia a odovzdávajú ďalším generáciám. Ich kultúra nie je minulosťou – je živá, prirodzene prítomná a stále formuje charakter krajiny, ktorú nazývajú domovom.

Share the Post: